A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Зарічненської селищної ради

КЗ "Централізована система публічно - шкільних бібліотек"

Наш Facebook

 

 

 

Історія бібліотечної справи на Зарічненщині розпочинається з хат-читалень, які починали діяти в районі з 1940 року.

Літопис головної книгнозбірні Зарічненщини бере свій початок з 1947 р., саме тоді з’явились перші відомості про невеличку бібліотеку в селищі Зарічне.

З 1947 по 1959 рік головна бібліотека Зарічненського району розміщувалася в приміщенні селищної ради, займала дві невеликі кімнати: під абонемент і читальний зал з невеликим бібліотечним фондом – 456 примірників.

Завідуючою бібліотеки з 1950 по 1956 рік працювала Кравець Л.

1956 – 1959 рр. – книгозбірнею керує Гудимова Г.

До 1963 року бібліотека мала статус районної. В 1963 році район реорганізовується, бібліотека стає селищною, а з грудня 1966 року район було відновлено і бібліотека знову набуває статусу районної (32 книгозбірні).

В 1977 році районна бібліотека отримала нове приміщення. Були завезені нові сучасні меблі: стелажі, столи, стільці, кафедри.

У1979-1980роках Зарічненська бібліотека удосконалює роботу щодо переведення фондів і каталогів на нові таблиці ББК.

Після проведення централізації в 1979 році, Галина Федосіївна Бабенко стала директором Зарічненської централізованої бібліотечної системи.Збільшилась кількість функціональних відділів ЦРБ: було створено відділ комплектування і обробки літератури, відділ використання та збереження книжкового фонду.

В перші роки централізації значно поліпшився якісний склад книжкових фондів. Бібліотеку було укомплектовано творами вітчизняних та зарубіжних авторів, словниками, енциклопедіями, новою галузевою літературою. Періодичні видання виписувалися без обмежень.

З того часу наша книгозбірня є головною бібліотекою з єдиним бібліотечним фондом, централізованим комплектуванням, зі зведеними каталогами, яка виконує функції організаційно-методичного центру для бібліотек системи.

 

Пріоритетним напрямком роботи книгозбірні стала економічна просвіта населення, орієнтація його на проблеми ринкової економіки, навчання комерційним азам, менеджменту, маркетингу, нестандартним підходам до вирішення проблем, а також популяризація літератури з питань права і моралі.

Скрутні часи обмеженого фінансування бібліотека виходила зі становища запроваджуючи платні послуги та фандрейзингової діяльності, а саме:залучення спонсорів, благодійників до поповнення бібліотечних фондів новою актуальною літературою з питань історії України, менеджменту, фінансів, народознавства, творів незаслужено забутих українських письменників, книг з питань духовності.

У методичній роботі запроваджено семінари-тренінги.

У 2002 році на Рівненщині відповідно до Розпорядження голови облдержадміністрації від 22.07.2002 р. N 431 «Про реорганізацію бібліотечної мережі області» впроваджено експеримент із реорганізації бібліотечної мережі.

Робота в умовах об’єднання публічних і шкільних бібліотек сприяла укріпленню партнерських зв’язків закладів культури, науки та освіти в напрямку забезпечення навчально-виховного процесу.

На базі Зарічненської ЦРБ, починаючи з 2002 року, діє Публічний центр регіональної інформації. Метою його створення було надання вільного доступу населення до інформаційних ресурсів органів місцевого самоврядування:законодавчих,нормативних, статистичних, економічних матеріалів, а також забезпечення органів місцевої влади та самоврядування інформацією із загальнодержавних і регіональних питань.

В 2002 році в приміщенні бібліотеки зроблено євроремонт читальної зали, абонементу та вестибюлю.

З 2004 року в бібліотечній галузі області набуває розвитку регіональна корпоративна каталогізація, яка дозволила на основі інформаційно-комунікаційної взаємодії книгозбірень, зокрема і Зарічненської ЦРБ, спільно формувати електронні бази даних і каталоги та здійснювати належне інформаційне обслуговування користувачів.

З 2005 року директором Зарічненської ЦС ПШБ працює ЖданюкН.В., яка сприяєвпровадженню нових інформаційних технологій у вирішенні актуальних питань діяльності бібліотеки.

З метою впровадження і використання сучасних технологій та вирішення питання технічної модернізації, бібліотека є учасницею міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсів і проектів. Отримавши перемогу в Міжнародному проекті «Глобальні бібліотеки» Програми «Бібліоміст» у третьому раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням Інтернету», отримано4 комп’ютери з обладнанням до них, ліцензійним програмним забезпеченням та підключенням до мережі Інтернет.

 

До участі в Проекті центральна бібліотека залучила Дитячу бібліотеку, Мутвицьку та Серницьку ПШБ і ці заклади відповідно теж отримали по 2 компютери з обладнанням до них і ліцензійним програмним забезпеченням.

Відкрився Центр обслуговування громадян електронною інформацією (ЦОГ ЕІ), який сприяє розвитку електронного урядування у районі, а також реалізує право кожного громадянина на вільний доступ до будь-якої інформації

Прийнявши участь в конкурсі міні проектів Програми «Бібліоміст» в рамках проекту «Чисте довкілля – здорове покоління», бібліотека отримала ноутбук.

Зарічненська ЦРБ взяла участь в конкурсі Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в бібліотеках», який фінансувався коштами Євросоюзу та знову здобула перемогу. За умовами конкурсу отримано пристрій для читання електронних ресурсів та збереження електронної інформації, методичні посібники, рекламно-інформаційні матеріали. В читальній залі ЦРБ запрацював Пункт європейської інформації, бібліотека значно активізувала роботу з популяризації знань про ЄС та надання інформаційно-просвітницьких послуг мешканцям району.

Зарічненська ЦБПідготувала Проект «Сучасний простір в центральній бібліотеці громади» Програми «Кусаноне», підготувала та подала на конкурс Проект на здобуття інфраструктурного гранту «Дім Європи», окремі пункти якого було обговорено і узгоджено з керівниками селищної ради Зарічненської ТГ.

ЦБ активно співпрацює з Українським інститутом книги.В 2021р.. Зарічненську ЦБ включено до переліку бібліотек, які отримають безкоштовно книги для поповнення бібліотечних фондів від Українського інституту книги.

Реформадецентралізаціїкардинально вплинула на мережу публічних бібліотек Зарічненського району.

В 2019р. створено Локницьку ОТГ, до якої відійшло 6 публічно – шкільних бібліотек та 12 населених пункти.

В 2020р. створено Зарічненську ТГ Вараського району Рівненської обл. і в січні 2021р. 3 бібліотеки переходять до Локницької ОТГ.

Станом на 01.06.2021 року КЗ «ЦС ПШБ» Зарічненської селищної ради нараховує у своєму складі 21 бібліотеку в т.ч.: Центральна бібліотека Зарічненської селищної ради, дитяча публічно-шкільна бібліотека та 19 сільських публічно- шкільних бібліотек.

Зарічненська ЦБ вже давно перестала бути лише інформаційним і просвітницьким центром. Це – заклад зустрічей, знайомств, презентацій, мистецтв. Головна книгозбірня тісно співпрацює з громадськими організаціями і об’єднаннями громади.

З метою збереження історичної пам’яті про ліквідаторів Зарічненщини працівники центральної бібліотеки зібрали інформацію і підготували до видання книгу «Обпалені мирним атомом», як пам'ять тим, чиє життя передчасно обірвала чорнобильська трагедія та людська шана і вдячність героям-ліквідаторам.

При бібліотеці працюють літературні об’єднання та клуб за інтересами «Сучасниця».

Центральна бібліотека Зарічненської селищної ради – дивовижне місце, де легко працюється, а серцю відпочивається. В цих стінах органічно переплітаються глибока мудрість поколінь і висока духовність сьогодення.

Бібліотекарі ЦБ все більше та активніше переходять на новий рівень спілкування з користувачами, використовуючи ті форми роботи, що якнайкраще відповідають цьому завданню: години спілкування, години роздумів, конкурси, бесіди-діалоги, диспути, вечори-зустрічі, засідання за «круглим столом», інтелектуальні ігри, прес-діалоги – ці та інші форми бібліотечних заходів допомагають налагодити ефективне спілкування з різними категоріями користувачів, створити в бібліотеці комфортне інформаційно-комунікаційно-дозвіллєве середовище.

Не залишається поза увагою нашої бібліотеки і така категорія населення, як люди похилого віку та люди з обмеженими можливостями, які з великим задоволенням не лише відвідують масові заходи, але й беруть участь у їх проведенні.

Сьогодні створюється нова модель публічної бібліотеки, яка передбачає певні зміни в організації бібліотечного простору. Естетичне оформлення, затишок та правильна організація робочого процесу створює комфорт для роботи та відпочинку користувача. У нашій бібліотеці відвідувачі завжди почувають себе комфортно.

 

До їхніх послуг більше 27 тисяч книг, 36 назв газет та журналів, часопис «Полісся» з 1968р., 2 електронні читанки та безкоштовний Інтернет.

Зарічненська ЦБ не обмежується традиційними формами роботи, а й шукає нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів за допомогою нетрадиційних форм бібліотечного обслуговування.

Новацією в діяльності ЦБ став такий напрямок краєзнавчо-бібліотечної роботи, як бібліотечно-краєзнавчий туризм.

За допомогою використання новітніх технологій, Інтернету, мультимедійного обладнання розробляються туристичні маршрути, проводиться їх популяризація, забезпечення інформаційної підтримки та допомоги громадським краєзнавчим об’єднанням у розробці нових маршрутів, буклетів, візитівок та ін.

Швидкий розвиток телекомунікаційних, технологій та мережевої взаємодії сприяють розробці та впровадженню в бібліотечну практику нових форм та методів роботи: електронні виставки; віртуальні екскурсії по бібліотеках; слайд-презентації;мультимедіа-перегляди;skуpe-спілкування; поетичні онлайн-читання та ін.

Користувачам постійно надається допомога при пошуку інформації в мережі Інтернет, проводяться навчання «Школи комп’ютерної грамотності»,надаються послуги із сканування, копіювання, набору тексту, друку, запису інформації на електронні носії.

З метою підвищення професійної компетентності бібліотечних працівників КЗ «ЦС ПШБ», Зарічненська ЦБ проводить навчання бібліотекарів за програмою «Курси комп’ютерної грамотності».

З 2020 р. Зарічненська ЦРБ стала офіційним хабомНаціональногопроєкту ОсвітняонлайнплатформаДія.Цифроваосвіта.

Каталоги і картотеки ЦБ ведуться як в електронному варіанті, так і в традиційному.

Зведений електронний каталог Зарічненської ЦРБ становить 100648 бібліографічних записів.

Сучасна тематична палітра видавничої діяльності книгозбірні широка та яскрава.

Зарічненською ЦБ створюються тематичні колекції мультимедійних краєзнавчих ресурсів, які включають цифрові копії неопублікованих документів (фото, тексти), аудіофайли з авторським виконанням поезії, пісень, відеофільмів про сьогодення краю, діалоги з живими свідками визначних подій, записи майстер-класів, відеоекскурсій. Створюються тематичні слайд-презентації про музейні експозиції, про життя та діяльність відомих краян, до пам’ятних дат та заходів в бібліотеках.

На сторінці книгозбірні в соцмережіFacebook Ви можете ознайомитися з цікавими новинами з життя бібліотеки. На нашому каналі в сервісі YouTube ми пропонуємо відеоматеріали з роботи бібліотеки. Підписавшись на нас в Google+ Ви завжди зможете слідкувати за надбаннями наших колег та партнерів.

Зарічненська ЦБ представленау Вікіпедії та у глобальній мережі через публікації у блозі «Краса моя, Полісся».Контент блогу розподіляється за різноманітними рубриками. У рубриках представлені матеріали, спрямовані на просування читання та книги, поглиблення знань з інформаційної культури.

Якщо озирнутися назад і замислитися, - то кожен рік існування бібліотеки є важливою віхою в становленні і формуванні закладу.

Невелика публічна бібліотека через роки перетворилася на сучасний, інформаційний, методичний центр, багатофункціональний заклад з розвиненими послугами та широкими партнерськими зв’язками.Вона є справжнім інформаційним осередком, з інноваційними бібліотечними технологіями, нетрадиційними формами обслуговування, різноманітними інформаційними послугами, творча лабораторія методичної майстерності, де створено комфортні умови для роботи та відпочинку користувачів. Тут розміщений Інтернет-центр бібліотеки. В усіх залах книгозбірні доступний WI-FI, створені зручні умови для того, щоб можна було читати й працювати, переглядати фільми, слухати музику, гортати електронні книги та просто користуватись комп’ютером.

Але найбільше досягнення за всі роки існування книгозбірні є завоювання читацької аудиторії. Щорічно послугами бібліотеки користуються 2100 осіб.

Впродовж всього часу відбувався постійний розвиток закладу, його зростання та вдосконалення.

Знайдено чимало цікавих, нетрадиційних форм роботи.

Центральна бібліотека Зарічненської селищної ради пройшла шлях довжиною 75 років. Сьогодні можна сказати, що пройдений він гідно. У цьому велика заслуга бібліотекарів усіх поколінь, адже без їх професійності, працездатності, відповідальності плідний розвиток бібліотеки був би не можливий. Саме колектив бібліотеки став головним рушієм її становлення і розвитку. Бібліотека не стоїть на місці. Вона розвивається,удосконалюється, впроваджує сучасні форми роботи зкористувачами, відкриває нові напрями своєї діяльності, впевнено крокує у майбутнє.

Діяльність бібліотеки – яскрава сторінка історії культури Зарічненського краю, віддзеркалення політичних і суспільних процесів краю, літопис життя та розвитку місцевої громади.

Історія бібліотеки на цьому не закінчується, адже попереду ще довгий шлях на ниві розбудови бібліотечно-інформаційного забезпечення діяльності ЦБ.

/Files/images/біблеотека4.JPG

Структура КЗ «Централізована система публічно-шкільних бібліотек» Зарічненської селищної ради

№ п/п Назва бібліотеки Адреса бібліотеки
1 Зарічненськацентральнарайоннабібліотека 34000, вул. Грушевського, 4, смтЗарічнеВараського р-ну Рівненської обл.
2 Зарічненськарайоннабібліотека для дітей 34000, вул. Грушевського, 4, смтЗарічнеВараського р-ну Рівненської обл.
3 Борівськапублічно-шкільнабібліотека (обслуговуєс. Борове, с. Лисичин) 34061, с. Борове Вараського р-ну,Рівненської обл., вул. Шкільна, 1
4 Бутівськапублічно-шкільнабібліотека 34071, с. Бутове Вараського, р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 42
5 Бродницькапублічно-шкільнабібліотека 34051, с. БродницяВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 1
6 Вичівськапублічно-шкільнабібліотека 34050, с. ВичівкаВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 1а
7 Вовчицька публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Вовчиці, с. Зелена Діброва) 34032, с. Вовчиці Вараського р-ну Рівненської обл., вул. Зелена, 2
8 Дібрівська публічно-шкільна бібліотека 34041, с. ДібрівськВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 57
9 Іванчицька публічно-шкільна бібліотека 34009, с. ІванчиціВараського р-ну Рівненської обл., вул. Шкільна, 21
10 Кухітсько-Вільська публічно-шкільна бібліотека 34035, с. Кухітська-ВоляВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 3
11 Морочнівська публічно-шкільна бібліотека 34022, с. МорочнеВараського р-ну Рівненської обл., вул. Шкільна, 15
12 Мутвицька публічно-шкільна бібліотека 34023, с. МутвицяВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 69
13 Млинківська публічно-шкільна бібліотека 34062, с. Млинок Вараського р-ну Рівненської обл., вул. Шкільна, 15
14 Неньковицька публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Неньковичі, с. Комори) 34020, с. НеньковичіВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 142
15 Новорічицька публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Новорічиця, с. Голубне) 34040, с. НоворічицяВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 20
16 Олександрівська публічно-шкільна бібліо-тека (обслуговує с. Олександрово, с. Бір) 34053, с. ОлександровоВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 11
17 Острівська публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Острівськ, с. Ждань) 34036, с. ОстрівськВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 32
18 Перекальська публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Тиховиж, с. Річки) 34060, с. ПерекалляВараського р-ну Рівненської обл., вул. Центральна, 41
19 Привітівська публічно-шкільна бібліотека 34044, с. ПривітівкаВараського р-ну Рівненської обл., вул. Соборна, 18
20 Річицька публічно-шкільна бібліотека 34043, с. РічицяВараськогор-ну Рівненської обл., вул. Шкільна, 3а
21 Серницька публічно-шкільна бібліотека (обслуговує с. Серники, с. Соломир) 34052, с. СерникиВараськогор-ну Рівненської обл., вул. Шевченка, 16

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень